ODCHOVY

havanský psík - vrh A

otec: Imp Bohemia Sen (www)
matka: Chessie Creme Bohemia Vampirelli
datum narození: 8.4.2009
počet štěňat (P/F): 4/2

7 dnů| 14 dnů| 21 dnů| 28 dnů| 35 dnů| 42 dnů| 49 dnů| 56 dnů

a Anemone zatím zůstává u nás. Nyní se jmenuje Akki.

27.6.2009 - Adonis odešel do nového domova v Kutné hoře. Nyní se jmenuje Adík.

25.6.2009 - Anthus odešel do nového domova v Praze. Nyní se jmenuje Sid.

18.6.2009 - Anagallis odešla do nového domova v Českých Budějovicích. Nyní se jmenuje Gallinka.

6.6.2009 - Acilius odešel do nového domova v Klatovech. Nyní se jmenuje Majkl.

5.6.2009 - Abraxas odešel do nového domova v Chomuticích.

3.6.2009 - 8 týdnů uplynulo jako voda a naši štěníci se chystají do světa. Ze slepých kuliček se stali skuteční psi, umí běhat i skákat a vědí, že ocásek je k vrtění. Pomalu jim balíme batůžky na cestu do světa, v příštím týdnu se nám začnou rozcházet. Každé ze štěňat se stalo osobností, se kterou se budeme těžko loučit. Některá z nich však ještě nejsou zadaná a tak nám zatím smutno nebude. Zatímco poslední černobílý pejsek Adonis a Anagalis, která přelínává do krásné kouřové barvy, jsou havaňáčci jak se patří, Abraxas se nám nepovedl. Zdědil po nějakém předkovi krátkou srst, která je u havaňáků závažnou vadou. Je to ale veselý, velice živý pejsek, který by se z našeho vrhu nejvíce hodil na agility. Srst má na omak příjemně jemnou. Pokud by se Vám tedy hodil pejsek s kratší srstí, živou povahou, s PP, ale za výrazně nižší cenu, neváhejte se ozvat.

27.5.2009 - Minulý týden proběhl ve znamení veterinárních ošetření. V neděli jsme štěňata znovu odčervili a včera je veterinářka poprvé naočkovala a otetovala. Jsou už tedy označená číslem a všechna mají europas, aby mohla s novým majitelem vyrazit na výstavu či na dovolenou do ciziny. Snažíme se je po spaní a krmení vynášet na trávník, takže si zvykají čurat venku. Anemonka to chápe velmi dobře a na podlahu nebo koberec již téměř nečůrá. Chessie už je definitivně přestala kojit, pokud si zkoušejí "cucnout" vrčí na ně, asi ji koušou. Musíme na ní ovšem prozradit, že se k nim chová i jinak dost macešsky. Je totiž velice schánčlivá a pokud štěňatům dáme kousací tyčinky nebo kostičky, všechny jim je sebere a pečlivě uschová po bytě nebo zahrabe na zahradě. U všech štěňat se projevuje pravá "havaňáčkovská" povaha, jsou to šašci, kteří by se dali pozorovat od rána do večera.

20.5.2009 - Ze sametových mončičáků se v minulém týdnu stalo hejno piraň, které zabodávají své ostré zoubky do našich nohou, rukou, př. bot a koberců. Objevili kouzlo trávníku, na kterém se běhá lépe než po linoleu či plovoucí podlaze a začali si hrát se sheltií Izabelou, která se k nim chová jako hodná teta. Aby byli připraveni na případnou sportovní dráhu, zkusili jsme s nimi tunel. Zatímco 5 štěňat jím probíhalo vcelku ochotně za mámou, Acilius pochopil, co se po něm chce a běhal opravdu rychle a s nadšením. Nejmenší Anemone a Acilius se pěkně rozjedli, což je vidět i na jejich přírůstcích. Poslední váhy štěňat jsou však vzhledem k jejich neposednosti spíše orientační. Ze stejného důvodu jsme i opustili focení na dece a další fotky štěňat budou "z terénu".

13.5.2009 - Ze štěňat se stávají skutečné osobnosti. Protože se jim hodně věnujeme, často si s nimi hrajeme a pouštíme je proběhnout po pokoji, jsou skvěle socializovaná: nebojácná, zvědavá a mazlivá. Povaha se jim mění. Holčičky přestaly být něžné květinky, vrčí a perou se stejně jako jejich bratříčci. Neopak Abraxas, který se zdál nejdivočejší, je nyní spíše klidný, ale nebojácný - do všeho jde jako první. Acilius nejvíce miluje lidi, jeho životním cílem je dostat se z ohrádky a být nám stále nablízku. Se štěňaty si začala hrát i máma Chessie. Když se rozřádí, štěňata se před ní schovávají, prostě cvičí je, aby nebyli žádné padavky. Štěňata začala zajímat i naši šeltii Izzi. Stále ale neví, co si s nimi počít: je to drzé, zakousnout se to nesmí a hrát se s tím pořádně nedá. Z povzdálí je sleduje a jak je jejím zvykem, má k tomu spoustu "keců". V sobotu jsme štěňata podruhé odčervili. Pravidelně přikrmujeme granulemi Royal Canin, nejvíce se k misce dere Anemonka.

6.5.2009 - V minulém týdnu přestala Chessie po štěňatach uklízet a my jsme náhle zavaleni loužičkami a hromádkami. Štěňata jsme přestěhovali do většího výběhu. Nejprve propadala zoufalství, když se nechtěně vzdálila od ostatních na 20 cm, ale dnes už běhají po celém výběhu a krásně si hrají. Obě holčičky se projevují spíše klidněji, bráškové jsou naopak pěkní raubíří. Když se začnou prát, máme pocit, že to myslí vážně, a že bychom měli vrámci ochrany jejich zdraví zakročit. Přikrmování se nám stále nedaří, vše, co jim nabízíme, ochutnají, zamlaskají a běží si zase po svém. Asi mají stále dost mléka od Cheesie.

29.4.2009 - Se štěňaty začíná být konečně větší zábava. I když ještě perfektně nechodí, zkoušejí si spolu hrát a okusují sebe navzájem i mámu. Jako nejklidnější se prozatím projevuje Anagallis, naopak Abraxas je nejaktivnější a vrtí pěkně ocáskem. Acilius nejvíce vrčí. Zkoušíme přikrmovat kaší, ale prozatím jsme rádi, když do nich dostaneme alespoň pár líznutí, většina kaše zůstáva na našem oblečení a na jejich tlapkách, uších, náprsenkách, atd... V sobotu jsme je i Chessie odčervili pastou Banminth.

22.4.2009 - Dnes je štěňatům 14.dní. Všechna v minulých dnech otevřela oči. První, už v neděli, zamžourala na svět naše nejmenší - Anemonka a v pondělí ji následovali i ostatní. Jinak se stále ještě příliš neprojevují: jídlo a spánek je hlavní náplní jejich dne. Začínají být pohyblivější, staví se na všechny nožičky, ale stejně jako nejznámějšímu štěňátka - Dášence se jim nožičky pletou a hlavička je těžká. Ostříhali jsme jim drápky,aby nemučily Chessie při masírování cecíků. Teď nás v nejbližších dnech čeká první odčervení a také trocha úředničiny. Musíme odeslat žádost o přidělení tetovacích čísel.

16.4.2009 - Štěňátkům začíná 2. týden života. Už zdvojnásobila svoji porodní váhu. Výjimkou je pouze černobílá fenečka, která je stále menší než ostatní. Má ale užasnou snahu dostat se ke zdroji mlíčka, takže, i když je drobnější, čilá je dostatečně. Chessie už u štěňat nezůstává stále, vždy po nakojení si odchází lehnout mimo porodní bednu. Štěňata na to reagují hlasitým kvílením, ale vzápětí usnou přitulená navzájem k sobě a k termoforu. Chessie je pak chodí kontrolovat: nahlédne do porodní bedny, chvíli u ní postojí a zase si jde po svém. Vypadá přitom legračně: jako úzkostlivá matka, která chodí kontrolovat svého kojence, zda-li "dýchá". Pokusili jsme se štěňata vyfotit, ale už nyní je to problém. Neumím si představit, jak se nám to podaří, až budou více pohyblivá.

jméno váha
7 den 14 den 21 den 28 den 35 den 42 den 49 den 56 den
Anagallis 308g 524g 692g 890g 1030g 1180g 1260g 1350g
Anthus 370g 614g 816g 1016g 1128g 1320g 1420g 1608g
Abraxas 410g 680g 910g 1170g 1308g 1470g 1580g 1750g
Anemone 170g 316g 468g 670g 796g 990g 1100g 1260g
Acilius 378g 628g 870g 1136g 1340g 1616g 1800g 2020g
Adonis 420g 676g 906g 1160g 1304g 1466g 1604g 1805g

Otcem štěńat je Imp Bohemia Sen. Vybrali jsme si ho nejen pro jeho krásný exteriér, ale též proto, že stejně jako naše Chessie je sportovně zaměřen: cvičí agility. Imp, kterému doma říkají Lumpík má milou, klidnou a přátelskou povahu. Jeho fotografie a další informace o něm a jeho výstavních úspěších naleznete na stránkách CHS Černošický poklad. Štěňátka tedy budou mít předpoklady stát se nejen milými rodinnými psy, ale zazářit i na poli výstavním nebo v agility. Všechna štěňátka budou samozřejmě očkována, odčervena a tetována. Protože budou vyrůstat v rodinném prostředí, budou velmi dobře socializována, zvyklá na další psy, domácí zvířata a běžný chod domácnosti. Budeme rádi, když s námi noví majitelé zůstanou v kontaktu.

jméno pohlaví váha barva fotky  
Anagallis fenka 152g sobolí zde PRODANÁ
Anthus pejsek 178g černý s pálením zde PRODANÝ
Abraxas pejsek 190g sobolí zde PRODANÝ
Anemone fenka 114g černobílá zde PRODANÁ
Acilius pejsek 186g černý s pálením zde PRODANÝ
Adonis pejsek 198g černý s pálením zde PRODANÝ

© Vendula Zíková 2011